جرم تهدید چیست و چه مجازاتی در قانون برای آن تعریف شده است؟
  • 19 خرداد 1401
  • 0 نظر

جرم تهدید چیست و چه مجازاتی در قانون برای آن تعریف شده است؟

شاید در طول زندگی در شرایطی قرار گرفته باشید که توسط افرادی به بهانه های مختلف تهدید شده باشید، اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا اصولا چنین امری جرم محسوب می شود و پیگرد قاونی دارد یا خیر؟ پاسخ به این سوال مثبت است. در ادامه به جزئیات بیشتر به جرم تهدید و مجازات آن در قوانین خواهیم پرداخت.

 جرم تهدید چیست؟

جرم تهدید به معنای ترساندن و بیم دادن بوده و عبارت است از مجبور ساختن دیگری به ارتکاب جرم یا گرفتن مال. در این صورت چنانچه ترس از عاقبت فعل یا ترک فعل مذکور، فاعل را مطیع تهدیدکننده کرده باشد، جرم تهدید رخ می دهد.

جرم تهدید از جمله جرایمی است که افراد برای رسیدن به مقاصد خود به آن متوسل می‌شوند و تمام قوانین کیفری دنیا از جمله قانون مجازات اسلامی ایران، آن را جرم به شمار می آورد. به علاوه، تهدید باید در ارتباط با موضوعی معین باشد و در این امر، واقعی یا غیر واقعی بودن تهدید بی‌تاثیر است اما هدف مرتکب از تهدید، لزوما باید تحصیل منفعت نامشروع باشد.

از سوی دیگر، تهدید امری نسبی است و تحقق آن منوط به اوضاع و شرایط تهدیدکننده و تهدیدشونده است. بنابراین، مجرد خوف از کسی یا چیزی تهدید به شمار نمی‌آید بلکه بیم و ترس فاعل باید از عمل تهدیدآمیز معاون ناشی شده باشد. به این ترتیب احراز تهدید، امری موضوعی و موکول به تشخیص قاضی است.

عناصر قانونی جرم تهدید چیست؟

مطاب با آنچه در ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است: «هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

بنابراین، همان طور که مشخص است جرم تهدید از عناصر و موضوعاتی تشکیل شده است که از جمله آنها می توان به قتل یا ضررهای نفسی، شرفی یا مالی یا افشای سری نسبت به خود یا بستگان اشاره کرد. به عنوان مثال، اگر شخصی دیگری را به آسیب جسمانی مانند شکستن سر تهدید کند مشمول تهدید به ضررهای نفسی می شود. همچنین هر امری که به شرافت، آبرو، عرض و ناموس شخص یا بستگانش مربوط شود، تهدید به ضرر شرافت محسوب می شود.

تهدید به افشای اسرار از دیگر مصادیق و عناصر تشکیل دهنده جرم تهدید می باشد. به عبارت دیگر، گاهی اطلاعاتی برای افراد از درجه‌ای از اهمیت برخوردار است که در مقام اخفای آن بر می‌آیند و پنهان نگاه داشتن آن برای آنها بسیار حائز اهمیت است و حتی حاضرند بهای سنگینی برای فاش نشدن آن بپردازند. 

با این حال باید گفت اموری که از افشای آن ضرر مادی و معنوی متوجه شخص نمی‌کند، در این محدوده قرار نمی گیرد و تهدید به افشای آن جرم محسوب نمی شود.

تهدید به ضرر مالی نیز از دیگر عناصر تشکیل دهنده جرم تهدید محسوب می شود که چه نسبت به خود شخص باشد و چه بستگان وی، تحت شمول ماده ۶۶۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قرار گرفته و فرد تهدیدکننده قابل مجازات است. حال فرقی نمی‌کند وجه یا مال یا چیزی مطالبه کرده باشد یا خیر. به عنوان مثال، اگر کس دیگری را تهدید کند که اتومبیل پدرش را سرقت خواهد کرد یا منزل برادرش را آتش می‌زند، با جمع شرایط تهدید واقع شده است.

آیا هر تهدیدی جرم محسوب شده و مستوجب مجازات است؟

در پاسخ به این پرسش می توان گفت هر تهدیدی مجرمانه نیست؛ چنانکه اگر شخصی دیگری را تهدید کند که در صورت ادامه دادن به مزاحمت‌های خود، مدارک و صداهای ضبط شده‌ اش را به مراجع قضایی ارائه داده و از او شکایت خواهد کرد چنین امری تهدید کیفری نبوده و  مجازاتی به دنبال ندارد.

از سوی دیگر، تهدید لازم است واضح باشد؛ به عبارت دیگر تهدیدکننده به وضوح تهدید شونده را به قتل، ضررهای مادی، معنوی، شرفی و افشای سر خود یا بستگانش تهدید کند؛ به نحوی که قاضی از الفاظ به کار رفته یا حرکات انجام‌شده بتواند تهدید صورت‌گرفته را به راحتی احساس کند.

جرم تهدید چه مجازاتی را به دنبال دارد؟

به طور کلی در صورت اثبات جرم تهدید ماده ۶۶۹ قانون به قاضی این حق را می دهد تا فرد مرتکب را به از دو ماه تا دو سال حبس یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم کند. لازم به ذکر است که دادگاه با توجه به شرایط و شخصیت طرفین مبادرت به صدور رای در خصوص متهم می‌کند. 

در پایان پیشنهاد می شود در صورت مواجه با جرم تهدید نسبت این امر پیگیری قضایی کرده و در این زمینه از تجربیات یک وکیل کیفری متبحر بهره مند شوید تا نسبت به استیفای تمامی حقوق قانونی خود اطمینان حاصل نمایید.

 

 

#جرم تهدید  # قانون مجازات اسلامی #

اولین نفری باشید که برای مقاله "جرم تهدید چیست و چه مجازاتی در قانون برای آن تعریف شده است؟" نظر ثبت کرده است.

پیام بگذارید

تمام قسمتهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی هستند